دنيا مجازي (ام)

مكان دريافت حاوي اطلاعاتي مانند:اخبار، يادداشت‌هاي شخصي و يا مقالات علمي و خدمات ديگر

دنيا مجازي (ام)

دنيا مجازي (ام) مكان دريافت حاوي اطلاعاتي مانند:اخبار، يادداشت‌هاي شخصي و يا مقالات علمي و خدمات ديگر

آموزش ساخت وبلاگ و كار با آن

در اين آموزش قصد دارم شما را با نحوه ساختن وبلاگ در يكي از بزرگ‌ترين سايت‌هايي كه خدمات وبلاگ را ارائه مي‌دهند آشنا كنم. سرويس‌هاي مختفي مثل Persianblog.ir ، blogger.com ، mihanblog.com و ... وجود دارند، اما ما بلاگفا را به دليل امنيت، ساده‌تر بودن دامنه و مهم‌ترازهمه، بالاتر بودن رتبه آن نسبت به ديگر سايت‌ها، ترجيح مي‌دهيم.

براي ساخت وبلاگ، مراحلي را كه در اين آموزش گفته شده است به ترتيب انجام دهيد:
- ابتدا وارد سايت بلاگفا شويد . اگر آدرس آن را نمي‌دانيد از طريق لينك زير اين كار را انجام دهيد:

www.parsfa.com

- پس از وارد شدن به سايت بلاگفا همان گونه كه ملاحظه مي كنيد اين سايت توضيحاتي را در مورد خدماتي كه اين سرويس دهنده در اختيار شما قرار مي‌دهد شرح داده كه اگر براي اولين بار است كه از اين سرويس استفاده مي‌كنيد خواندن اين توضيحات به شما توصيه مي‌شود.

 

 اسم وبلاگ, ترفندهاي اينترنتي

 

پس از خواندن اين توضيحات بر روي دكمه‌ «ايجاد وبلاگ جديد» كليك نماييد تا مراحل ساخت وبلاگ شما شروع شود:
- اكنون وارد صفحه‌اي مي‌شويد كه فيلدهايي (خانه‌هاي سفيد رنگ و خالي كه براي وارد كردن و نوشتن اطلاعات شما درون آنهاست) قرار داده شده است كه شما بايد آنها را به دقت تكميل نماييد.

- همان گونه كه مشاهده مي‌كنيد اولين فيلد، فيلد نام كاربري مي‌باشد

 اسم وبلاگ, ترفندهاي اينترنتي

نام كاربري، هم به عنوان اسم وبلاگ شما و هم به عنوان نام كاربري براي ورود به كنترل‌پنل شما لحاظ مي‌شود پس در انتخاب آن دقت كنيد چون انتخاب يك نام مناسب و مرتبط با فعاليت وبلاگ شما مي‌تواند نقش بسيار موثري در پا گرفتن وبلاگ شما داشته باشد.

- اين نام كاربري تنها مي‌تواند شامل حروف انگليسي و عدد باشد و حروف فارسي را پشتيباني نمي‌كند.

- توجه نماييد كه اين نام ديگر قابل تغيير نمي‌باشد

- پس از تكميل فرم، آدرس وبلاگ شما به اين صورت خواهد بود.

http://username.parsfa.com

- فيلد شماره دو، فيلد كلمه عبور مي‌باشد كه به عنوان كلمه عبور وبلاگ شما در نظر گرفته مي‌شود در انتخاب آن دقت كنيد كه نه آنقدر ساده باشد كه هر كسي قادر به پيدا كردن آن باشد و نه آنقدر طولاني و سخت كه خودتان هم يادتان نماند.
بهتر است كه كلمه عبورتان تلفيقي از حروف ( لاتين ) و عدد باشد تا امنيت آن بيشتر شود و بيشتر از 8 كاراكتر باشد براي مثال كلمه‌هاي عبور زير را هرگز استفاده نكنيد :

123456789
987654321
1234
abcd و غيره

فيلد بعدي هم همان طور كه از اسمش مشخص مي‌باشد بايد كلمه عبور را دوباره وارد كنيد دقيقا همان كلمه‌اي را تايپ كنيد كه در فيلد قبلي تايپ كرديد، دقت كنيد كه كلمه عبور به كوچك يا بزرگ بودن حروف حساس مي‌باشد.

در ضمن كلمه عبور مي‌تواند شامل اين كاراكتر ها نيز باشد : _ ( ) ^ % $ # @ ! = + { } / . , [ ] )

- فيلد بعدي عنوان وبلاگتان مي‌باشد كه در بالاي مرورگر و بالاي سايتتان نمايش داده مي‌شود. باز هم سعي كنيد اسمي را انتخاب نماييد كه به فعاليت وبلاگ شما نزديك‌تر باشد. اين نام براي موتورهاي جستجو خيلي مهم است. نسبت به آن مي‌فهمند كه موضوع وبلاگ شما چيست...

 اسم وبلاگ, ترفندهاي اينترنتي

- نوبت به فيلد بعدي يعني نام نويسنده مي‌رسد كه نام خودتان يا نام كسي كه براي او داريد وبلاگ مي‌سازيد را وارد نماييد. اين اسم مي تواند اسم واقعي شما يا اسم مستعار شما باشد تصميم آن به عهده شما مي‌باشد.

- بعد از نام نويسنده در فيلد بعدي بايد شرح مختصر و كوتاهي را از وبلاگ خود بنويسيد كه از اين عبارات موتورهاي جست و جو گر استفاده مي‌كنند تا بفهمند كه كلمات جست و جو شده و خواسته شده از آنها در وبلاگ شما وجود دارند و به وبلاگ شما مرتب هستند يا نه پس به دقت آنها را پر كنيد و سعي كنيد واقعا كلمات يا عباراتي را در آن بنويسيد كه در وبلاگ شما موجود باشد . سعي كنيد اين فيلد را با كلمات پر نماييد و كلمات را با كاما از يكديگر جدا نماييد تا جملات طولاني اين طوري نتيجه بهتري مي‌گيريد مثلا: ساخت وبلاگ ، بلاگفا ، آموزش ساخت ، آموزش تا اينكه بنويسيد: آموزش ساخت وبلاگ در بلاگفا

- در اين قسمت بايد ايميل خصوصي خود را وارد نماييد كه به هيچ عنوان به كاربران وبلاگ نشان داده نخواهد شد و پس از ثبت نام ايميلي به آن فرستاده مي شود كه در آن از طرف مديريت بلاگفا به خاطر ثبت نام در بلاگفا از شما قدر داني مي شود و نام كاربري و كلمه عبورتان به آن فرستاده مي شود تا اگر آنها را فراموش كرديد نام كاربري و كلمه عبورتان را داشته باشيد پس حتما ايميل خود را در اين قسمت وارد نماييد و از ايميلي كه به آن فرستاده مي شود به خوبي نگه داري كنيد چون اگر نام كاربري و كلمه عبورتان را افراد ديگري بدانند مي توانند وارد قسمت مديريت وبلاگ شما شوند و از طرف شما پست هاي نا مربوط ارسال كنند و حتي كلمه عبورتان را تغيير دهند و ديگر شما به وبلاگتان دسترسي نخواهيد داشت

 اسم وبلاگ, ترفندهاي اينترنتي

- در اين فيلد يعني "ايميل نويسنده" ايميلي را بايد وارد نماييد كه كاربران توسط آن مي‌توانند با شما در ارتباط باشند و به تمامي كاربران نمايش داده مي‌شود.

- در فيلد "منطقه زماني" بايد زمان خود را بر حسب GMT تنظيم نماييد كه براي كاربران ايراني به طور پيش فرض تهران GMT 3:30 انتخاب شده مي‌باشد اگر تنظيم نيست آنرا تنظيم كنيد.

- در فيلد "تعداد پست‌ها در صفحه نخست" همان طور كه از اسم آن پيداست بايد تعداد پست‌هايي را كه مي‌خواهيد در صفحه نخست وبلاگ شما نمايش داده شوند انتخاب نماييد. بهتر است تعداد آنها از 17 تا بيشتر نباشد چون باعث سنگين شدن وبلاگ شما در نتيجه ديرتر بارگذاري ( لود شدن ) مي‌شود كه باعث كاهش بازديد كنندگان وبلاگتان خواهد شد.

- در فيلد بعدي شما مي توانيد نحوه نمايش تاريخ پستها را تنظيم نماييد بدين صورت كه شما وقتي پستي را به وبلاگتان ارسال مي‌كنيد خود سيستم بلاگفا تاريخ پست شدن آن مطلب به وبلاگ شما را درج مي‌نماييد كه از ميان نمونه‌هاي ارائه شده مي‌توانيد به دلخواه يكي را انتخاب نماييد.

- اين فيلد همانند فيلد قبلي ساعت درج مطلب در وبلاگ شما را به طور خود كار ثبت مي‌كند و نمايش مي‌دهد. شما مي‌توانيد در اين قسمت نحوه نمايش زمان پست‌ها را به دلخواه خود تنظيم نماييد.

- فيلد بعدي كه بايد تنظيم شود فيلد نحوه نمايش تاريخ آرشيو مي‌باشد كه شما بايد مشخص كنيد كه اين قسمت از وبلاگ شما به صورت عددي نمايش داده شود و يا به صورت حروف.

- فيلد بعدي كه بايد تنظيم شود فيلد نحوه آرشيو مطالب وبلاگ مي‌باشد وقتي شما وبلاگي را ثبت مي‌كنيد سيستم بلاگفا به طور خود كار آرشيوي از مطالب شما را تهيه مي‌كند كه در اين قسمت شما مي‌توانيد سيستم را تنظيم كنيد كه آرشيو شما را به صورت هفتگي نمايش دهد يا ماهانه:

 اسم وبلاگ, ترفندهاي اينترنتي

- در قسمت آخر نيز 6 بند از قوانين بلاگفا درج شده است ، پس از خواندن آنها دكمه قبول قوانين سايت و ايجاد وبلاگ را كيلك نماييد تا مراحل ساخت وبلاگ شما به انتها برسد و اگر در پر كردن فيلدها اشتباهي نكرده باشيد خوش آمد گويي شما و نام وبلاگ شما به نمايش در مي‌آيد در غير اين صورت سيستم جاهايي را كه شما اشتباه پر كرديد را با علامت و نوشته‌هايي فرمز رنگ جلوي همان فيلد‌ها راهنمايي مي‌كند به همين راحتي شما توانستيد يه وبلاگ بسازيد.

 اسم وبلاگ, ترفندهاي اينترنتي

حال دوباره به صفحه اصلي سايت بلاگفا برويد و در قسمت نام كاربري و كلمه عبور ، نام كاربري و كلمه عبور خود را وارد نماييد و وارد قسمت مديريت بلاگ خود شويد

 اسم وبلاگ, ترفندهاي اينترنتي

به شما تبريك مي گوييم شما از اين به بعد صاحب يك وبلاگ شديد و مي‌توانيد تجربيات، خاطرات و حرف‌هاي خود را با ديگران به اشتراك بگذاريد. [فراموش نكنيد كه هميشه به مخاطبان خود اميد بدهيد. مطالب خوب و علمي بنويسيد نه مطالب منفي و ناميدكننده :) ]

نحوه مديريت وبلاگ
مقاله‌ي زير به عنوان يك مكمل براي آموزش‌هاي بالا در نظر گرفته شده است:

وبلاگ ساختن يك كار ساده است.

وارد parsfa.com يا Persianblog.ir شويد و عضويت در سايت را بزنيد.

در پرشين بلاگ پس از وارد شدن وارد صفحه اي مي شويم كه مطلبمان را درآن يادداشت مي كنيم.

براي فرستادن مطلب هم فرستادن يادداشت را مي زنيم.

نكته ي مهم:بهتر اين است كه مطلب يا مطلب هايمان را با گزينه ي فرستادن يادداشت وارد كنيم و در آخر از سمت راست وبلاگ در منوي پرشين بلاگ بازسازي وبلاگ را بزنيم.

بازسازي وبلاگ چيست؟
كاربرد بازسازي وبلاگ اين است كه شما با فرستادن يادداشت تنها آن را ثبت كرده ايد و در صفحه ي وبلاگتان نمايش داده نمي شود كه با گزينه ي بازسازي وبلاگ مطالب جديد و تغييرات جديد در وبلاگ نشان داده مي شود.

گزينه هاي تنظيم قلم.
در صفحه ي تنظيم يادداشت گزينه هاي مختلفي وجود دارد كه اكثر آنها شبيه Word هست و بسيار آسان. مثل Bold ، Italic يا Underline.

اما گزينه هايي مثل تنظيم جدول، ايجاد عكس و يا لينك دادن وجود دارد كه با آن به زودي آشنا مي شويم.
پس از هر بار فرستادن مطالب، آنها در پايين صفحه ثبت مي شوند.
در وبلاگ مطالب از پايين به بالا نمايش داده مي شوند.
پس قديمي ترين آن است كه پايين ترين است.
در حال حاضر اكثر سايتها اينگونه هستند.
جلوي هر مطلب ثبت شده سه گزينه وجود دارد:تنظيم، حذف و نظرات.
تنظيم و حذف كه معلومند. در تنظيم مي تونانيد مطلب را Edit كنيم. دز پايان هر مطلب يك نظر بدين وجود دارد كه ديگران در آن نظر مي دهند. Persianblog يك خوبي عالي دارد و آن اينكه هر مطلبي كه ثبت مي شود در صورت وجود نظرهاي جديد با آبي Bold شده اعلام مي كند.

اما گزينه هاي سمت راست صفحه: بازسازي وبلاگ:در قبل با آن آشنا شديم.

انتخاب قالب: هر وبلاگ يك قالب (شكل كلي) دارد كه مطالب بر اساس آن كد بندي مي شوند. شما مي توانيد به راحتي در قسمت انتخاب قالب ، قالب مورد علاقه ي خود را انتخاب كنيد.

ويرايش قالب: براي قالب نويسي احتياج است كه يك زبان برنامه نويسي بلد باشيد كه براي وبلاگ زبان پايه HTML مخفف Hyper Text Markup Language به معناي زبان برنامه نويسي ابرمتن مي باشد. قالبا CSS هم براي يادگيري بسيار خوب است و كار شما را راحت مي كند. اما لازم است كه شما اين دو زبان را ياد بگيريد كه حتما در اولين فرصت لينك سايتهاي آموزشي را خواهم داد.

مديريت يادداشتها و پيامها: با كليك بر اين گزينه به صفحه ي اصلي مي رويد.

دفترچه يادداشت: معمولا به عنوان يك دفترچه يادداشت استفاده مي شود و يادداشتها را ذخيره مي كند. مي شود گفت:دفترچه يادداشت يك وبلاگ نويس.

WINFILE در اينجا مي توانيد Password تان را عوض كنيد. (و گزينه هاي ديگر....)

تنظيمات وبلاگ: گزينه هايي همچون تعداد يادداشتها در صفحه،اي ميل، نوع آرشيو و......

ثبت در فهرست كاربران:شما مي توانيد به راحتي وبلاگ خود را عضو كاربران كنيد تا در صورتي كه كسي Search كرد درون سايت پرشين بلاگ، وبلاگ شما را جزو موضوعان بيايد و وبلاگ خود را جزو يك گروه خاص قرار دهيد.

آرشيو و مديريت آرشيو:
يكي از قسمتهاي مهم وبلاگ آرشيو مي باشد. در صورتي كه آرشيو را در قسمت تنظيمات وبلاگ روي هفتگي يا ماهانه تنظيم كرده باشيد اين قسمت پديدار مي شود.

كار بازسازي آرشيو همانند بازسازي وبلاگ است. يعني شما با كليك بر آن آرشيو هاي جديد را در معرض ديدي مي گذاريد.

شما مي توانيد قالب آرشيو را هم همانند وبلاگ تغيير دهيد. چون آرشيو صفحه اي جدا دارد (در پرشين بلاگ)

خروج از سايت: در واقع شما Log Out مي كنيد و خارج مي شويد.

حذف وبلاگ: وبلاگ شما به كلي حذف مي شود.

وبلاگ شما: وبلاگتان را در صفحه اي جدا باز مي كند.

حالا اشاره مي كنيم به اينكه لينك چيست؟
حتما مي دانيد لينك چيست. با كليك بر آن به صفحه اي جديد مي رويد . مثلا با اين لينك به Pc2004 مي رويد.
خب براي لينك دادن ابتدا متني كه مي خواهيد به صورت لينك در آيد بلوك كنيد عكس كره ي زمين كه گيره زده شده بزنيد و بعد آدرس را بدهيد. در منوي بعدي _blank باعث مي شود لينك در صفحه اي جدا باز گردد.

حال با عكس آشنا مي شويم.
در اينترنت براي عكس به نمايش گذاشتن بايد آدرس عكس را بر روي اينترنت بدهيد. براي يافتن آدرس عكس روي عكس مورد نظر در اينترنت كليك راست كرده URL عكس را كپي پيس كنيد. سپس در وبلاگتان عكس كپي شده را و URL عكس را كپي مي كنيد(URL يعني آدرس عكس)

اما اگر عكس بر روي هاردمان باشد چي؟ بايد از طريق سايتهايي عكستان را Upload كنيد يعني وارد اينترنت نماييد. كافيست در گوگل سرچ كنيد:Upload-File به راحتي براي شما كلي سايت مي آورد.

مي توانيد از نرم افزارهايي مخصوص اين كار استفاده كنيد.

يك سايت Upload:Sharemation (اما من پيشنهاد مي كنم در گوگل سرچ كنيد.)

فونت (قلم ) مناسب براي كار، Tahoma سايز 9pt است كه متاسفانه به صورت نمايشي در پرشين بلاگ نيست. بايد در Word مطلبتان را با Tahoma و فونت 9 (چون مبناي سايزهاي Word بر مبناي pt است ) تايپ كنيد و بعد در پرشين بلاگ كپي كنيد.

يك روش تبليغ وبلاگ:از طريق قسمت كاربران پرشين بلاگ در وبلاگها نظر دهيد و كم كم وبلاگ را گسترش دهيد. چه بسا بعد از مدتي تصميم به ساخت سايت بگيريد.

منبع:aftab.cc

 

چند گام بالاتر


موضوعات مرتبط: سرگرمي

برچسب‌ها: ،


تاريخ : ۲۳ دى ۱۳۹۶ | ۱۰:۳۳:۲۲ | نویسنده : mortza | نظرات (0)
[ ]
<<         مطالب قدیمی‌تر >>


.: Weblog Themes By M a h S k i n:.